Zvyky najšťastnejších ľudí na svete

Martin Seligman, otec pozitívnej psychológie, teoretizuje, že 60% šťastia určuje naša genetika a životné prostredie a zvyšných 40% to, ako sa rozhodneme reagovať. V jednom rozhovore zhrnul naplnenie a šťastie ako “šťastie spočíva v tom, že vieš, aké sú tvoje najvyššie sily a používaš ich na to, čo je väčšie ako ty”. Existujú desiatky vedcov, ktorí študovali umenie a vedu o šťastí. Teraz sa potopme do sveta šťastných ľudí, aby sme zistili, aké sú ich zvyky. 

Užívajú si prítomnosť

Vyzerá to tak, že čas naozaj zvyšuje šťastie. Keď si vychutnávaš malé chvíle, si si viac vedomý toho, čo sa deje okolo teba. Najšťastnejší ľudia sa sústredia na to, čo dokážu ovládať, a je možné vybrať si šťastie v danom okamihu, bez ohľadu na to, s akým problémom momentálne bojuješ.

Majú rastúcu myseľ

V knihe Mindset, Carol Dweck vysvetľuje, že najšťastnejší a najúspešnejší ľudia majú “rozrastajúcu sa myseľ” s “pevným myslením”. Pevné myslenie sa usiluje o úspech ako potvrdenie inteligencie alebo hodnoty. Po 20 rokoch výskumu, Dweck dospel k záveru, že ľudia s rastovým prístupom majú šťastnejšie vzťahy, dosiahli v triede väčší úspech a často sa zúčastňovali výziev.

Obklopujú sa šťastnými ľuďmi

Ako povedal Jim Rohn: “Si priemerom 5 ľudí okolo seba.” Ľudia, ktorí nás obklopujú majú veľký vplyv na to, ako myslíme, ako sa cítime a akým smerom v živote ideme. Môže to znieť kruto, ale je potrebné zbaviť sa negatívnych ľudí v tvojom okolí, ak chceš byť šťastnejší. Postupne s nimi tráv menej času, aby si sa mohol sústrediť na zlepšenie seba samého.

Majú sen

Či je tvoj sen cestovať, začať podnikať alebo sa naučiť nový jazyk, mať sen je jednou z najdôležitejších vecí optimistu, keď prechádzaš ťažkým obdobím. Tento pojem “mať  sen” je rozšírený vo východnej Ázii. V Japonsku sa tento pojem nazýva “ikigai”, ktorý sa prekladá ako “dôvod, prečo sa ráno zobudíš”.

Dokážu čakať

Čím väčší sen máš, tým viac trpezlivosti musíš praktizovať. Šťastní ľudia sú ochotní čakať na odmeny a sústrediť sa na cestu, ako ďaleko zašli a čo je pred nimi. Chápu, že najdôležitejšie veci v živote sú pre tých, ktorí sú trpezliví a sú ochotní vydať sa na dlhý beh, či už v zamestnaní, vo vzťahu alebo v zručnosti, ktorú sa práve učia.

Naplánujú si čas aj na seba

Povedať “áno” na všetko ťa rýchlo hodí na cestu k biede. Dávanie je dôležité, ale ak to znamená, že ti neostane čas aj na seba, aby si si oddýchol a naučil sa nové veci, tak časom nebudeš mať čo dať. Nemôžeš byť vždy príjemní. Ľudia to potom využívajú. Musíš nastaviť jasné hranice.

Míňajú peniaze na skúsenosti, nie na materiálne veci

To auto, ktoré si práve kúpil, stratilo hodnotu hneď, keď si ho odviezol z pozemku, ale zážitky sú spomienky, ktoré ti zostanú po zvyšok života. Najšťastnejší ľudia by najradšej vyrazili na cestu okolo Ázie, namiesto toho, aby si kúpili najnovší televízor, ktorý zriedka používajú.

Dávajú viac, berú menej

Keďže šťastní ľudia žijú vo svete hojnosti, kde je stále viac príležitostí, viac peňazí, ktoré dokážu zarobiť a viac lásky na zdieľanie, vždy radšej dávajú, ak môžu. Peniaze z charity, o ktorú sa zaujímajú, ponúknu talentovanému umelcovi na stanici metra. Akokoľvek ironicky to znie, šťastní ľudia vedia, že na konci budú šťastnejší.

Objavujú nepohodlie

Podľa psychológa Petra Kramera, odolnosť je protikladom depresie. Šťastní ľudia vedia, ako sa odraziť od neúspechu. Odolnosť je výplňou pre ťažkosti, ktorým ľudia musia čeliť. Ako hovorí japonské príslovie: “Spadni sedemkrát a na osmičke sa postav.” 

Vždy sa učia

Stephen Hawking, napriek svojmu ASL, urobil významné vedecké objavy. Navyše našiel slová, aby svoje zistenia ukázal svetu. Rovnako ako Hawking, šťastní ľudia majú jednu spoločnú vec. Sú to študenti celoživotného vzdelávania, neustále čítajú nové knihy, skúmajú iné kultúry, učia sa nové jazyky… Je to prebiehajúci proces, pretože bez rastu nie je žiadny život.

Nikola
Volám sa Nikola a na projekte MYSLI INAK mám na starosti spravovanie sociálnych sietí, hľadanie citátov a taktiež som spoluzakladateľkou projektu. Milujem cestovanie, filmy, seriály, rada počúvam hudbu a zbožňujem anglický jazyk.

Pridaj komentár