VÝBER VYSOKEJ ŠKOLY: Ako si vybrať tú správnu?

Výber vysokej školy vyžaduje akademické, profesionálne a osobné úvahy. Niektorí potencionálni študenti sa však príliš zameriavajú na jediný aspekt vysokoškolského života, s vylúčením iných vzájomne súvisiacich (a dôležitých) faktorov. Iste, tvoje srdce je odhodlané ísť na súkromnú univerzitu niekde v zahraničí. Ale môžeš si takú školu dovoliť a si pripravený skončiť časté výlety domov? Vyber si tú správnu vysokú školu na základe týchto 6 otázok, ktoré sa spýtaš seba samého. 

Aká je tvoja ideálna lokalizácia?

Je pre teba dôležité vidieť tvojich rodičov každý deň? Ak študuješ v meste niekoľko hodín od domova alebo v zahraničí, je málo pravdepodobné, že budeš chodiť každý deň domov. A ak máš zase rodičov, ktorí ťa nechcú v piatok pustiť von, nevyberaj si školu v tvojom okolí. 😀

Pre mnohých študentov je dobrá vzdialenosť 3-5 hodín. Si dosť blízko, aby si sa mohol vrátiť domov, ak niečo potrebuješ, ale nie tak blízko, aby si mohol chodiť domov vždy, ak máš zlý deň.

Aká veľkosť školy je pre mňa najlepšia?

Pri výbere vysokej školy sa pozri na celkový počet študentov. Ak sa rozhodneš pre vysokú školu v zahraničí, vyhovuje ti navštevovať školu, kde je 50 000 alebo 1200 študentov? Chceš sa stretnúť s čo najväčším počtom ľudí alebo máš pocit, že polovicu svojich spolužiakov poznáš? Pozri sa aj na vzťah učiteľ-študent. Ak je pre teba dôležité rozvíjať vzťah s tvojimi profesormi alebo získať v triede väčšiu pozornosť, vyhni sa obrovským školám, kde je v tvojej triede s najnižším počtom stále 50 študentov.

Koľko to bude stáť?

Na vzdelanie cenu dať nemôžeš. Ale školy na teba určite môžu dať cenu. Štátne školy sú vždy lacnejšie ako súkromné. Ak ti rodičia pomáhajú s financiami, spravte si rozpočet. Ak si vysokú školu financuješ sám, zisti si, či môžeš danú výšku financovať. Ponúkajú školy, ktoré hľadáš štipendium založené na zásluhách alebo finančnú pomoc? Si ochotný vziať si študentskú pôžičku?

Poskytuje škola moje akademické a profesionálne zájmy?

Možno nevieš presne, čo chceš po dokončení školy robiť, ale chceš zlepšiť svoje zručnosti. Pozeraj sa na oblasti liberálneho umenia. Alebo ťa viac láka technika, možno chceš mať aj laboratórne skúsenosti. Ak vieš presne, čo chceš robiť po skončení školy, pozri sa na vysoké školy, ktoré podporia tvoje ambície.

Aký spoločenský život hľadám?

Je pre teba dôležité štúdium v zahraničí? Pozri sa, aké sú príležitosti na cestovanie. Ak je basketbal alebo futbal obrovskou súčasťou tvojho života a robí ťa to šťastným, poobzeraj sa po školách, na ktorých máš príležitosť hrať.

Budem tu šťastný?

To, čo chceš od školy, je pre každého iné. Ak žiješ doma, možno by si chcel miesto, kde by si sa stále mohol s niekym stretávať a mať pocit, že niekam patríš. Ak sa rozhodneš pre štúdium v zahraničí, je dôležité, aby si sa cítil pohodlne a cítil sa tam ako doma nasledujúcich 2-5 rokov.

Čo je ešte dôležitejšie, existujú príležitosti, aby si mohol rásť akademicky a osobne? Ak sa rozhodneš pre inú vysokú školu alebo inú kariéru, bude pre teba ľahké tam prejsť?

Každý mi dáva radu. Kto má pravdu?

Nie je zlé spýtať sa o radu rodičov či priateľov, ale nakoniec je najlepšie nasledovať svoje rozhodnutie. Ty si ten, ktorý bude chodiť na prednášky a písať testy. Takže si nevyberaj vysokú školu podľa toho, kam šiel tvoj ujo či priateľka. Podaj prihlášky na školy, na ktorých sa chceš naozaj zúčastniť. A vyber si vysokú školu, kde budeš prekvitať akademicky aj osobne.

Ako si si vybral správnu školu ty? Zanechaj komentár a daj nám vedieť! 😉

Nikola
Volám sa Nikola a na projekte MYSLI INAK mám na starosti spravovanie sociálnych sietí, hľadanie citátov a taktiež som spoluzakladateľkou projektu. Milujem cestovanie, filmy, seriály, rada počúvam hudbu a zbožňujem anglický jazyk.

Pridaj komentár