VEDCI VYSVETĽUJÚ: Inteligentní ľudia preferujú pár priateľov!

Mnohí z nás už niekedy premýšľali nad tým, čo robí život dobrým. Je to byť obklopený rodinou a mnohými priateľmi? Mohol by si byť obklopený aj pár priateľmi? Pozoroval si niekedy vo svojom okolí chytrého človeka a priateľov, ktorými sa obklopuje? A počet tých priateľov? Ukázalo sa, že múdrejší ľudia uprednostňujú menej priateľov a v tomto článku sa dozvieš prečo. 

Čo by väčšinu ľudí spravilo šťastnými

Nový výskum z British Journal of Psychology sa zaoberá tým, čo presne definuje dobre prežitý život. Zdá sa, že životný štýl našich predkov – lovcov a zberateľov, tvorí základ toho, čo nás teraz robí šťastnými. Výskum skúmal približne 15 000 ľudí vo veku od 18 do 28 rokov. Ukázalo sa, že ľudia žijúci v husto osídlených oblastiach sú menej spokojní s kvalitou ich života. Tiež sa zistilo, že byť obklopený blízkymi priateľmi zvyšuje šťastie.

Inteligentní ľudia sú výnimkou

Existuje však výnimka. Pre tých, ktorí majú vyššie IQ, tieto korelácie drasticky klesli. Pre ľudí s nízkym IQ bol účinok hustoty obyvateľstva a ich spokojnosť so životom dvojnásobný. Takže čím inteligentnejší si, tým si menej spokojný so svojím životom, ak sa častejšie stretávaš so svojimi priateľmi. Ale prečo?

Inteligentní ľudia sú zameraní na dlhodobé ciele

Ľudia s vyšším IQ a schopnosťou využívať ich inteligenciu, pravdepodobne menej strácajú čas na socializáciu. Prečo? Inteligentní ľudia sú zameraní na dlhodobé ciele. Sú nútení a možno trochu viac odhodlaní používať svoju inteligenciu na to, aby vytvorili niečo väčšie ako oni sami.

Napríklad si spomeň na niekoho, kto nešiel na vysokú školu alebo začal podnikať. Pri nasledovaní svojich ambícií a cieľov musel minimalizovať sociálne interakcie, aby dokázal dosiahnuť svoje ciele. Inteligentná osoba, ktorá sa snaží o dosiahnutie niečoho väčšieho a lepšieho ako je ona sama, môže považovať sociálnu interakciu za rozptýlenie, ktoré ju odtiahne od dlhodobých cieľov.

Pri ich dlhodobých cieľoch by radšej inteligentní ľudia zostali v sobotu večer doma a pracovali na nich, než aby išli von s niekoľkými priateľmi. Nie je to tak, že si necenia priateľstvo, cenia si ho.

Ako sa vyvíjali inteligentní ľudia počas vývoja ľudského mozgu

Ľudský mozog sa vyvinul tak, aby vyhovoval požiadavkám prostredia savany. Hustota obyvateľstva bola nízka a zachovali sme štýl lovca a zberača. V týchto časoch bolo potrebné, aby sme často boli v kontakte s celoživotnými priateľmi, aby sme prežili a ďalej reprodukovali náš druh.

Do dnešného dňa sa náš život drasticky zmenil a tak máme vzájomné vzťahy. Inteligentní ľudia sú lepšie schopní zvládnuť nové výzvy, ktoré na nás moderný život vrhá. Znamená to, že inteligentní ľudia majú lepšiu schopnosť riešiť evolučné a nové problémy a ľahšie zvládajú a riešia nové situácie.

Inteligentní ľudia si cenia priateľstvo iným spôsobom

Inteligentní ľudia si cenia priateľstvo a vzťahy rovnako ako ktokoľvek iný, ale majú tendenciu byť selektívnejší v tom, ako trávia svoj čas. Nejde o to, že si nemôžu vychutnávať priateľstvá a rôzne udalosti, ale tiež si vážia svoje osobné záujmy.

 

Nikola
Volám sa Nikola a na projekte MYSLI INAK mám na starosti spravovanie sociálnych sietí, hľadanie citátov a taktiež som spoluzakladateľkou projektu. Milujem cestovanie, filmy, seriály, rada počúvam hudbu a zbožňujem anglický jazyk.

Pridaj komentár