Slovenský šport v roku 2016 bez limitov!

Rozprávkový rok 2016 v podaní slovenských športovcov priniesol prívlastok ,,najúspešnejší športový rok v histórií samostatného Slovenska”. A nám neostáva nič iné, len smelo súhlasiť a podotknúť, že vo svete dostala naša krajina za posledné mesiace prostredníctvom športu nekontrolovateľné množstvo reklamy a popularity, ako kedykoľvek predtým. Olympijské hry v Rio de Janeiro, Majstrovstvá Európy vo futbale, Rally Dakar, Tour de France, Svetový pohár v Alpskom lyžovaní a mnohé ďalšie medzinárodné podujatia zdobili mená športovcov z krajiny zo samého srdca Európy, z nášho malebného Slovenska. Preto vás teraz srdečne pozývame na očarujúcu cestu úspechmi slovenského športu, kde zahviezdili práve naše esá s dvojkrížom na hrudi.

Slovensko na Rally Dakar

Začiatkom roka sa zrak každého športového fanúšika uberá na vytrvalostné preteky v Južnej Amerike s názvom Rally Dakar, ale predovšetkým na nášho Štefana Svitka.  Rok 2016 bol pre tohto profesionálneho motocyklistu historickým maximom a tak sa neuveriteľným výkonom postaral o konečné 2. miesto so stratou len 39 minút na víťaza týchto prestížnych pretekov. Už pred dvoma rokmi sníval o prvej trojke, napokon sa to stalo skutočnosťou v minulom ročníku a rekordné úspechy mu vyniesli ocenenie v ankete Športovec roka 2016, kde sa umiestnil na 8. mieste v nabitom obsadení slovenských športových hviezd.

Úspešná športová jar

O pár týždňov neskôr sme mohli počuť skvelé správy o Martinovi Kližanovi. Neúprosne bojoval na podujajtí ATP v Rotterdame, kde napokon zvíťazil a získal svoj najcennejší titul v kariére. A nebolo to len hocijaké víťazstvo, vo finále zdolal Gaela Monfilsa za 120 minút 6:3 a 6:1 na sety! Tento úspech si Martin jednoznačne zaslúžil svojim agresívnym tempom a diktovaním hry súperom z toho vzišiel jednoznačný titul.

V marci sa po 32. rokoch vrátil do Jasnej Svetový pohár žien v alpskom lyžovaní! Neuveriteľnú sezónu prežili naše lyžiarske kráľovné Veronika Velez-Zuzulová a len 21-ročná Petra Vlhová, no aj skvelé úspechy Adama Žampu dokázali vrátiť Slovensku meno, silu a odhodlanosť zorganizovať SP. V konkurencií 18 krajín si výborne počíňala Veronika, ktorá skončila na skvelom 3. mieste. Naše lyžiarky celý rok predvádzali okulahodiace výkony a robili Slovensku meno hodné svetovej športovej extratriedy. Husársky kúsok sa podaril Veronike Velez-Zuzulovej v podobe “double”, keď získala cenné víťazstvo na prestížnych slalomových pretekoch v rakúskom Flachau. Najprv 12. januára 2016 a o tri dni neskôr úspech zopakovala, ktorý ešte zvýraznila jej mladšia kolegyňa Petra Vlhová tretím miestom! Slovenky dokonca žiarili aj na americkom snehu, kde sa Veronike podarilo dostať znova na ,,bedňu” 2. miestom a Petra 5. miestom znova príjemne šokovala slovenský národ. Ďalším vrcholom sezóny bolo pre Veroniku 2. miesto vo finále Svetového pohára! Ako sa raz vyjadrila: ,,Stupeň víťazov je ako droga, preň celé leto driem!” A drieť sa aj vyplatilo, pretože na pódium sa jej podarilo postaviť v minulom roku celkovo 7 krát.

Sagan opäť nesklamal!

A teraz prichádza na rad prvé víťazstvo Petra Sagana v roku 2016. V dúhovom drese majstra sveta, v marci na flámskej klasike Gent-Wevelgem Peter získal veľmi cenné víťazstvo. A tiež sa koncom mesiaca po prvýkrát dostať na čelo rebríčka UCI. Peter začal sezónu veľkolepo už dvoma víťazstvami behom dvoch mesiacov a podobné úspechy pribúdali čoraz viac. Vrcholom cyklistickej sezóny bola Tour de France, kde v súťaži o zelený dres patrí meno ,,Sagan” už pravidelne medzi najväčších favoritov na víťazstvo v bodovacej súťaži. Inak tomu nebolo ani tentokrát, keď zaklincoval piaty zelený dres za sebou a to s obrovským náskokom, pričom stihol vyhrať aj v troch etapách, a chvíľku dokonca nosiť žltý dres celkového lídra! V septembri štartoval na majstrovstvách Európy v bretónskom Plumelecu a tam len potvrdil svoju heroickú formu, keď získal titul majstra Európy.

Senzačnú sezónu dokázal s prehľadom pretaviť aj do obhájenia titulu majstra sveta v katarskej Dohe, kde panovali nepríjemné horúčavy, no Peter sa s nimi dokázal popasovať s prehľadom. Rok 2016 Peter Sagan zakončil ako majster Európy, majster sveta, svetová cyklistická jednotka a najmä ako inšpirácia pre ľudí doma na Slovensku, aj vo svete.

Potešil aj futbal!

Počas letných mesiacov nám robili nesmiernu radosť aj futbaloví reprezentanti. Po fantastickej kvalifikácií sme sa prestrieľali priamo na európsky turnaj do Francúzska, kde sme si hanbu v žiadnom prípade neurobili! Práve naopak, slovenských futbalistov prišlo do hľadiska podporovať zápas čo zápas desaťtisíce fanúšikov a naši sa im zato poďakovali krásnymi gólmi, a postupom medzi šestnástku najlepších krajín. Slovenský futbal prežíva tieto posledné mesiace a roky znovuzrodenie a zverenci pod trénerom Jána Kozáka nám ukazujú, že futbal ich baví a výhier sa neboja. Naši futbalisti sa tak postarali o totálny futbalový ošiaľ.

Olympiáda 2016

August sa niesol vo forme Olympijských hier v Rio de Janeiro. Letné olympijské hry nám ukázali, ako sú naši športovci konkurencie schopný najlepším na svete. Celkovo 14 umiestnení v elitnej desiatke to len dokazujú. Slovensko sa mohlo tešiť z dvoch zlatých medailí a dvoch strieborných. Jedno striebro pochádza z tichej vody nášho heroického štvorkajaku na 1000m v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka. Druhé cenné striebro získal v C1 Matej Beňuš. Zo zlata sa tešilo asi najznámejšie slovenské duo Ladislav a Peter Škantárovci!


Druhé zlato pochádza trochu z inej vody. A to z atletickej, kde sa Matej Tóth postaral o mimoriadny úspech medzi 80-člennou konkurenciou. Matej naštartoval všetkých fanúšikov športu a ako majster sveta išiel na olympiádu s presvedčením zvíťaziť. A tak sa aj stalo, fantastické výkony počas celej sezóny dokázali, že Matej sa stal športovcom roka na Slovensku v tak nabitej konkurencií! Zlato z olympijských hier je len jedno, a preto tieto ocenenia sú viac než zaslúžené.

POME!

Dominika Cibulková vyvolávala pocit hrdosti azda v každom Slovákovi. Dostala sa do finále turnajov takmer všade, kde nastúpila. Z tejto nezabudnuteľnej sezóny si odniesla 4 tituly ako víťazka. Asi každému utkvie v pamäti deň, kedy Dominika zvíťazila na turnaji v Linzi a tak sa prebojovala na výberový šampionát WTA Finals do Singapuru. Vstup do tohto turnaja majsteriek jej nevyšiel podľa predstáv, ale napokon sa zo skupiny prebojovala. Jej sen sa stával skutočnosťou, dokázala sa dostať do finále proti svetovej jednotke Angelique Kerberovej. Tento zápas a teda aj celý turnaj majsteriek vyhrala rodáčka zo Slovenska a Dominika zanechala odkaz celému svetu: ,,Tento turnaj mi dodal veľa sebavedomia. Nová sezóna bude veľká výzva”. Vďaka jej neoblomnej bojovnosti, talentu a tvrdej práci, dosiahla najvyššie rebríčkove umiestnenie v kariére. Teraz, po skončení sezóny, svieti na piatej priečke svetového rebríčka žien meno Dominika Cibulková.

Slovenský šport má budúcnosť!

Každému je jasné, že úspechov slovenských športovcov bolo vo svete v minulom roku neúrekom. My sme sa pokúsili vybrať tie, ktoré zarezonovali v našich srdciach azda najviac. Jedeň deň si pamätáme určite všetci veľmi dobre. Bol to deň, kedy sa Peter Sagan stal majstrom sveta v katarskej Dohe, Dominika Cibulková vyhrala turnaj vo švajčiarskom Linzi a Richard Pánik ako nová opora Chicaga Blackhawks, strelil svoj prvý hattrick v NHL! Tento deň zanechal veľmi veľký dojem vo svete športu a ľuďom sa len potvrdilo, že šport milovať nemôžete, ale musíte. Marián Hossa prežíva renesanciu svojho hokejového umenia a v NHL strelil svoj 500. gól v kariére a je v Chicagu považovaný za boha. Nevieme nespomenúť Mareka Hamšíka a jeho neskutočný prínos pre futbalový Neapol a aj slovenskú reprezentáciu. Tiež neuveriteľnú bojovnosť triatlonistu Richarda Vargu na olympijských hrách v Riu de Janeiro, kde sa umiestnil na kvalitnom 11. mieste a svoje hranice posúva každým rokom a každou olympiádou vpred. Ako bonus môžme spomenúť Petra Budaja. Brankár svetovej triedy, ktorý bol poslaný na farmu AHL a teda jeho prvý tím LA Kings ho odpísali na plnej čiare. Jeho kariéra sa zrazu začala uberať úplne iným smerom. No postavil sa k tomu ako chlap a v AHL podával excelentné výkony, vďaka ktorým si vypýtal pozvánku späť do Los Angeles Kings. Táto skúsenosť Petrovi priniesla želané ovocie. Momentálne je vo svojom tíme brankárskou jednotkou a výkony aké predvádza potvrdzujú fakt, že tak skoro sa z bránky preč určite nechystá.

Všetkým športovcom ďakujeme za tieto úspechy a reprezentáciu našej krajiny vo svete. Tiež čitateľom za prejavenú dôveru. Nech je rok 2017 prinajmenšom taký skvelý ako bol tento, ak nie ešte o pár levelov lepší!

Zdroje: Wikipedia, Google, Refresher.sk, Sport.sk

Nikola
Volám sa Nikola a na projekte MYSLI INAK mám na starosti spravovanie sociálnych sietí, hľadanie citátov a taktiež som spoluzakladateľkou projektu. Milujem cestovanie, filmy, seriály, rada počúvam hudbu a zbožňujem anglický jazyk.

Pridaj komentár