Nikdy neľutuj to, čo si v živote spravil

V živote by sme nemali ľutovať príliš veľa vecí. Nastane však čas, kedy si uvedomíš, že sú tu veci, ktoré si praješ, aby si o nich vedel skôr. Možno si sa k ním dostal prostredníctvom osobného rastu alebo skúseností. A niekedy len prechádzaš životom bez toho, aby si chápal danú situáciu, až kým sa nedostaneš do bodu, kde sa musíš sám seba opýtať, či si spravil to najlepšie, čo sa dalo. Ako často si si pomyslel: “Kiežby som to vedel,  keď som bol mladší.” Tu je 7 životných lekcií, ktoré zmenia tvoj pohľad myslenia a posilnia tvoje životné skúsenosti k lepšiemu. 

 

Buď prítomný tu a teraz

Trávime toľko času hovorením o minulosti alebo plánovaním budúcnosti, že zabúdame prežívať prítomné okamihy – to, čo sa deje práve teraz. Šťastie existuje len v prítomnosti. Minulosť je už preč a budúcnosť ešte neprišla. Všetko, čo máš je prítomnosť. Tvoja myseľ má vo zvyku zabehnúť si za jednu hodinu sto míľ, preto si len zriedka v prítomností. Skús sa na chvíľu zastaviť a dívať sa navôkol seba, čo sa práve deje. Akonáhle to urobíš, tvoja myseľ sa bude viac otvárať a bude viac vnímať, čo sa deje práve teraz. Dokonca začneš mať pocit, že čas neuteká rýchlo.

 

Nesúď život podľa myslenia, čo si mal a nemal urobiť

Spoločnosť alebo očakávania našej rodiny sú také, že musíme dané veci urobiť – ísť na vysokú školu alebo nemal by si sa usilovať o svoje sny, pretože sa ti aj tak nesplnia. Všetky tieto “mal by som a nemal by som” nám v hlave krúžia stále dokola a dokola. No zamysli sa nad tým. Kto bude tieto príkazy plniť? Od koho si máš pýtať povolenie? Ži svoj život tak, ako chceš TY, pretože to je jediný spôsob, ako byť skutočne šťastným. Prestaň sa limitovať na základe očakávania iných ľudí. Je to tvoj život a nie niekoho iného.

Nerob veci väčšie ako sú

Tvoja myseľ môže niekedy pracovať proti tebe a skrze myšlienok si vytváraš obavy. Často robíme problémy väčšie ako sú. Koľkokrát si si myslel, že je to neskutočne veľký problém, no na druhý deň, o týždeň alebo o mesiac si na to už ani nepomyslel? To je preto, že tvoja myseľ sa rada sústredí na starosti a problémy, ktoré ani v skutočnosti problémami nie sú. Nabudúce, ak nastane nejaký problém, opýtaj sa samého seba: “Budem na to myslieť zajtra, o týždeň alebo o mesiac?” Väčšina odpovedí bude záporná, preto sa snaž odstrániť zbytočné starosti.

 

Čeľ viac svojim obavám

Všetci máme strach – niektoré sú oprávnené, niektoré vymyslené. Postupne, ako budeš rásť a chcieť získať od života viac, budeš musieť čeliť svojim obavám častejšie. Nezabudni na to, že veľa obáv je len produktom tvojej mysle a v skutočnosti vôbec neexistujú. Keď si to začneš uvedomovať, veci sa s tanú menej zastrašujúcimi. Ten pocit, kedy začneš čeliť svojim obavám patrí medzi najlepšie pocity. Už nikdy sa nebudeš cítiť tak zastrašený, ako si tvoja myseľ  zvykla myslieť.

Pomaly ale iste vyhráš

Keď si mladý, máš tendenciu mieriť vysoko a všetko chceš rýchlo. Keď si stanovíš ciele, môžeš sa ľahko vzdať, pretože nedosahuješ okamžité výsledky. Tento dnešný svet nás núti očakávať a získavať niečo mihnutím oka. To ťa vedie k myšlienke, že je to tak isto aj pre tvoje sny, ciele a ambície. Tajomstvom úspechu je robiť malé krôčiky k veľkým zmenám. Naše ciele sú tu preto, aby nám pomohli dosiahnuť úspech a rast, ale to sa nemôže stať, ak tieto veci nemajú priestor pre lekcie alebo zmysel pre úspech. Nezabudni si stanoviť malé ciele, ktoré ťa dovedú k splneniu tvojich snov. Vtedy vieš, že si na správnej ceste, bez ohľadu na to, ako dlho ti to trvá.

Nezaujímaj sa o to, čo si mysli iní ľudia

Často máme obrovské predpoklady o tom, čo si myslia iní ľudia, či ťa za to budú súdiť alebo si budú myslieť, že tvoje názory sú zlé. Pointou je, že svet sa okolo teba netočí. Všetci okolo teba si len takto riešia svoje problémy, obavy a neistoty, a je pravdepodobné, že si ťa nevšímajú tak veľmi, ako si myslíš. Takže sa prestaň zaujímať o to, čo si myslia.

Oceň všetko vo svojom živote

Jedným z najdôležitejších životných lekcií je hodnotenie. Čím si viac starší, tým si viac vážiš veci vo svojom živote, vrátane ľudí, skúsenosti a lekcií, ktoré si sa naučil, dokonca aj svoj majetok. Čím skôr si stanovíš tento zvyk, tým lepšie, pretože vďačnosť a uznanie je skutočným kľúčom ku šťastiu. Tým skôr budeš mať možnosť žiť v prítomnosti a byť vďačný za to, čo máš vo svojom živote, ktoré ho robia skvelým. Bez ohľadu na to, aká je to malá vec, budeš si to vážiť. Vydrží ti to po zvyšok tvojho života a vytvoríš si pozitívne myslenie potrebné k šťastnému a zdravému životu; tvoje budúce ja sa ti za to poďakuje.

 

 

Nikola
Volám sa Nikola a na projekte MYSLI INAK mám na starosti spravovanie sociálnych sietí, hľadanie citátov a taktiež som spoluzakladateľkou projektu. Milujem cestovanie, filmy, seriály, rada počúvam hudbu a zbožňujem anglický jazyk.

Pridaj komentár