NAKRESLI SI PRÍBEH: kniha, na ktorú si budeš pamätať celý život #recenzia

Kniha je rozhodne jedným z najlepších darčekov, aký môžeme človeku dať. O to vyššiu hodnotu kniha má, ak človeka niečim obohatí, rozvinie jeho kreatívne myslenie a nesie krásne posolstvo, z ktorého niekedy môžeme čerpať celý život. O to vyššiu hodnotu takého knihy majú, ak sú venované deťom. Pred pár týždňami som sa cez môjho dobrého známeho skontaktoval s autorom knihy NAKRESLI SI PRÍBEH – Matejom Zámečníkom. S Matejom sme dali reč a poprosil som ho, aby mi jeden výtlačok poslal a my sme sa mohli bližšie pozrieť na knihu, ktorá rozvíja kreatívne myslenie, mení tradičné čítanie na netradičné a vie deti motivovať vďaka poučeniam, ktoré vyplývajú z každého príbehu. Deti navyše vďaka tejto knihe získajú milú spomienku na celý život a rodičia môžu stráviť príjemný čas so svojimi ratolesťami. 

Motivačná kniha pre deti

Motivačná literatúra je dôležitá pre každého, rovnako tak aj pre deti. Kniha Nakresli si príbeh spája do celku viacero prvkov. Obsahuje 12 milých poučných príbehov a v každom z nich vystupujú zvieratá. Každý príbeh sa končí ponaučením, ktoré rozvíja cnosti dieťaťa a učí ho, čo je správne. Okrem ušľachtilej myšlienky zážitok z príbehu nekončí. Dieťaťu je na konci každého príbehu venovaná otázka, ktorá nejako súvisí s prečítaným príbehom. Napríklad pri prvom príbehu, ktorý hovorí o opici Alici, ktorá prišla na to, že lepšie je pekne poprosiť ako neposlúchať a byť drzá, autor kladie deťom otázku, aký dobrý skutok a im podarilo spraviť a akú odmenu zaň čakali. Na konci každého príbehu sa nachádza čistá dvojstránka, kde môže dieťa čokoľvek nakresliť, čím získa pamiatku na celý život. Je to kniha, do ktorej je skrátka dovolené kresliť. 🙂

IMG_6290

IMG_6250

Je dnes dôležité čítať deťom?

V dobe, kedy si väčšina z nás radšej pozrie film ako prečíta knihu, je dosť náročné pritiahnuť ku knihám deti. Kniha Nakresli si príbeh vďaka pridanej hodnote detí na prvý pohľad zaujme a prinúti ich čítať ďalšie a ďalšie rozprávky. Písmená v knihe sú veľké, príbehy nie pridlhé, takže kniha je určite vhodným nástrojom aj pre prvé čítanie. Taktiež musím vyzdvihnúť grafické spracovanie knihy. Kniha je dôkazom, že aj detská kniha sa dá graficky spracovať vkusne, minimalisticky, bez často zbytočných a prehnaných ilustrácií. Dobrá práca, Kubo! 😉 Kniha je pre rodičov ideálnym spoločníkom na trávenie času s deťmi a pre deti je nástrojom, ktorý ich poučí, zabaví a vďaka kresleniu prinúti deti vryť príbeh a jeho posolstvo hlboko do svojej pamäti. Spomeňte si predsa na to, z koľkých rozprávkových príbehov z vášho detstva čerpáte dodnes. O to vyššiu hĺbku bude mať, ak si deti zapamätajú príbeh s pointou a posolstvom.

IMG_6263

Pokusné králiky

Myslím, že najlepšie zhodnotia detskú knihu práve tí najpovolanejší, tí, pre ktorých je kniha určená – deti. Preto som využil strávený čas s mojimi sesternicami a dal som im do rúk knihu Nakresli si príbeh. Keďže obe majú knihy rady, nemali s čítaním najmenší problém. Dievčatá hneď skočili po knihe a začali sa striedať v čítaní. Kniha bez problémov zabaví aj viac detí. Po prečítaní začala srdcervúca výmena dojmov z prečítaného príbehu a vymýšľanie odpovedí na otázky pod príbehom. Keďže obe veľmi rady kreslia, boli z knihy nadšené. Nie len, že sa im páčil príbeh, bavilo ich spoločné vymýšľanie odpovedí na otázku, no mohli dať priestor aj svojmu umeleckému ja. 🙂 Je to perfektný spôsob ako rozvíjať kreativitu a čitateľskú gramotnosť detí im najbližším spôsobom. Škoda, že sme nemali viac času, no tak či tak sa ozaj teším na to, ako po nejakom čase im ukážem ich odpovede na otázky a kresbičky. Určite ešte niečo nakreslíme. Myslím, že ich nadšenosť z príbehu dokazuje aj to, že kniha je ozaj kvalitne napísaná a kreslenie do nej nie jej priorita, ale pridaná hodnota k ozaj kvalitnému počinu.

IMG_6310

IMG_6270

Nakresli svoj príbeh opakovane

Ak sa s dievčatami po čase stretnem, určite im dám knihu opäť do rúk. Teším sa ich reakcie. Kniha je ozaj niečo, čo by malo byť pre všetky deti nástrojom, vďaka ktorému môžu tráviť viac času s rodičmi. Taktiež by sme mohli vyzvať rodičov, aby si napriek povinnostiam našli večer tých 5 minút na prečítanie akéhokoľvek príbehu s deťmi. Kniha je vhodná aj na prácu v kolektívne, vynikajúcim nástrojom na vyučovanie, ku ktorému sa deti môžu stále znova a znova vrátiť. Prioritne by mala ísť do rúk deťom prvého stupňa základnej školy, ktoré by počas 4 rokov mohli zažiť s knihou ozaj plno zážitkov a oživilo by to stereotypnú prácu na hodinách a príbehy, ktoré deťom vôbec nie sú blízke, a pre deti sú už nejaké to desaťročie neaktuálne. Deti sa chcú zabávať, smiať, čítať o niečom, čomu rozumejú a niečo viac. Toto je presne pre nich.

IMG_6342

Potrebujeme viac takýchto nápadov

Autor knihy Matej Zámečník začal pracovať na projekte popri práci a našiel spôsob, ako zrealizovať svoju víziu, ktorá mu ozaj vyšla. Potrebujeme čo najviac takto kreatívnych a niečim výnimočných nápadov. Matejovi držíme palce a tešíme sa na jeho ďalšie dielo. Možno si raz budú svoje príbehy kresliť aj dospelí. Kto vie? 🙂

Pracuješ aj ty na niečom výnimočnom? Máš nejaký zaujímavý projekt, cestuješ, robíš niečo vynímočné? Napíš nám o sebe na david@mysliinak.sk 🙂

 

Dávid
Volám sa Dávid, mám 21 rokov a rozhodol som sa, že zavesím vysokú školu na klinec a začnem naplno pracovať, a následovať svoje sny. 🙂 Venujem sa písaniu, marketingu, biznisu, foteniu a grafike. Som zakladateľom projektu MYSLI INAK.

Pridaj komentár