Kritika je lepšia ako komplimenty! Prečo?

Spomeň si, kedy si poslednýkrát dostal kompliment a kedy si poslednýkrát bol kritizovaný. Nepochybne, keď si dostal kompliment, cítil si sa dobre. Keď si dostal kritiku, bol si rozrušený a chcel si to odmietnuť. Nemal by si byť prekvapený svojou reakciou na negatívny komentár, pretože je to mechanizmus ľudského prežitia, aby si sa vyhol kritike. Nechceme byť vnímaní ako zlyhanie, preto radšej zavrieme oči a tvárime sa, že nepočujeme, len aby sme nemuseli prijať kritiku od iných. Keď sa snažíme vyhnúť kritike, dostávame sa na diaľnicu priemernosti. Bez toho, aby sme dostali negatívnu spätnú väzbu a kritiku od ostatných, náš rast a príležitosti sa stávajú prekážkou.

Nadmerná chvála oslabuje tvoju motiváciu

Verím, že kritika je lepšia ako kompliment. Ale prečo? Teraz ti to vysvetlím pomocou metafory.

Vo svojej mysli si pochvaľuješ zdravú výživu. Preto by teraz nikto nemal tvrdiť, že zdravá výživa je zlá vec. Avšak, čo je pre teba dobre v malých dávkach, môže byť pre teba zlé, ak toho vezmeš príliš veľa. Je zrejmé, že príliš veľa jedla alebo nápojov, bez ohľadu na to, aké zdravé môžu byť, nám môžu spôsobiť chorobu. Pre optimálne zdravie potrebujeme vyvážený príjem zdravých jedál a nápojov.

Rovnako je to s komplimentmi. Vypočuť si ich z času na čas je dobrá vec, ale ak to je všetko, čo počuješ, pravdepodobne budú mať negatívny vplyv na tvoju schopnosť dosiahnuť veci v živote. Nadmerné množstvo komplimentov ťa zbavuje tvojej pôvodnej motivácie jednoducho si užiť aktivitu. Začneš túto činnosť len kvôli tomu, aby si nasýtil svoje ego. Dosť času si strávil uviaznutý na jednom mieste a to znamená, že si uveril komplimentom. Bez očakávania komplimentov sa stráca tvoja motivácia dokončovať veci. Ako príklad si uvedieme šport, ktorý sa chceš naučiť. Ak by ťa tvoj tréner len chválil, nevidel by si veci, ktoré robíš zle. V dôsledku toho by sa tvoja schopnosť učiť sa a upresniť techniky znížila.

Kritika podporuje rast

Len aby som bola presná, nehovorím o trolloch či nejasných komentároch, hovorím o konštruktívnej kritike, ktorú ja nazývam “zdravá kritika”. Spätná väzba, ktorá ti pomôže zvýšiť tvoju silu. Ak si vždy myslíš, že máš pravdu, ale nedostaneš spätnú väzbu od iných, ako vieš, že to, čo robíš, je dobré? Počúvanie a konanie na poctivých názoroch ti povie presne to, čo robíš dobre – a čo môžeš urobiť lepšie. Tento typ spätnej väzby ťa núti zhodnotiť tvoje kroky a spôsob, akým pracuješ. Ak použiješ múdro konštruktívnu kritiku, môže ťa od zlých praktík posunúť dobrým smerom. Správny druh kritiky ti prinesie prospech.

Staň sa silným pomocou kritiky

Teraz, keď si oboznámený s výhodami konštruktívnej kritiky, prejdime na niekoľko spôsobov, ktoré môže použiť na zvýšenie produktivity a úspechu v živote. Kritika je vo všeobecnosti viac akceptovateľná ako komplimenty.

Aktívne vyhľadaj kritiku a požiadaj o spätnú väzbu

Mohlo by to byť v podobe otázky. Napríklad, učíš sa hrať na gitare. Spýtaj sa svojho učiteľa alebo ľudí, ktorí počuli tvoje predstavenie: “Čo som mohol urobiť lepšie?” Buď úprimný, väčšina ľudí nevie, ako poskytnúť spätnú väzbu – zvyčajne hovoria nejasné názory plné emócií. Ak kladieš konkrétne otázky, získaš cennú spätnú väzbu, ktoré ti pomôžu rýchlo sa učiť a rozvíjať.

Vezmi kritiku s trpezlivosťou

Keď ťa niekto kritizuje, dôrazne odporúčam:
Buď ticho a počúvaj. Pokús sa vypočuť si čo najviac ľudí, aby si získal úplný obraz a viac názorov.
Spýtaj sa vysvetľujúce otázky. Snaž sa pochopiť, čo tým druhá osoba myslí. Nerob závery, že sa mýli.
Požiadaj o návrhy na zlepšenie, ale vždy sa vráť k svojim cieľom. Po objasnení problému vyhľadaj návrhy, ale nesnaž sa upokojiť potreby iných. Namier na svoje ciele znova, aby si zistili ako sa vylepšenie môžu zosúladiť s pôvodnými zmenami.
Prevezmi kontrolu nad procesom. Vyber správnu osobu. Niekto, kto je čestný, nestranný, ale chce pre teba to najlepšie.

Rýchla spätná väzba je dôležitá

Rýchlosť je tiež dôležitá, pokiaľ ide o prijímanie spätnej väzby. Čím skôr dostaneš spätnú väzbu od ostatných, tým rýchlejšie vieš, čo máš vylepšiť predtým, ako začneš s plánmi alebo prácou.

Problémom väčšiny z nás je to, že by sme boli radšej zničení chválou ako zachránení kritikou. Aká je to pravda. Našťastie máš teraz kľúče, ktoré ti pomôžu odísť od hľadania chvály – namiesto toho hľadaj konštruktívnu kritiku. A keď začneš používať tieto kľúče, odomkneš dvere do úplne nového spôsobu učenia, rozvíjania a úspechu.

Nikola
Volám sa Nikola a na projekte MYSLI INAK mám na starosti spravovanie sociálnych sietí, hľadanie citátov a taktiež som spoluzakladateľkou projektu. Milujem cestovanie, filmy, seriály, rada počúvam hudbu a zbožňujem anglický jazyk.

Pridaj komentár