Je tvoj život jeden veľký chaos?

Aj doma máme občas neporiadok, ale na neporiadok v živote to nikdy nemá. Tvoj partner s tebou nehovorí, tvoj pracovný život je mimo tvojej kontroly, tvoje sociálne vzťahy nejdú tak ako by si chcel a navyše máš pocit, že ti v živote niečo chýba…

Všetci prechádzame niekedy bodom v živote, kedy sa všetko zdá byť mimo našej kontroly. Akonáhle sa dostaneš do tohto bodu, je ťažké vedieť, kde začať. Ak čítaš tento článok, je pravdepodobné, že sa v tomto bode života nachádzaš. Zlou správou je, že to bude ťažké. Dobrou správou je, že sa cez to dostaneš. Ako to teda napraviť?

Rozpoznaj o aký neporiadok ide

Je ľahké povedať, že musíš prevziať kontrolu nad svojim životom, ale ako to urobiť? Ak by existovala iba jediná správna odpoveď, väčšina ľudí by sa týmto problémom viac ako minútu nezaoberala. Pravda je taká, že iba jediné a rýchle riešenie neexistuje, ale existujú spôsoby ako sa s tým vysporiadať.

Po prvé, musíš si uvedomiť, že máš problém. Ak si povieš, že je všetko v poriadku, potom nie je čo napraviť. Je možné prežiť aj dni, kedy je tvoj život hotový chaos. Možno preto, že zvonku vyzerá, že je všetko v poriadku. Napriek tvojim problémom môžeš ísť do práce, ale zo dňa na deň sa budeš čoraz viac cítiť depresívne, až kým ti to raz nedá facku.

Prvým krokom je preto vziať svoje problémy vážne a rozhodnúť sa naozaj zmeniť veci. Možno ešte nie si v zlomovom bode, ale dostaneš sa tam, ak budeš ignorovať neporiadok.

Pusť sa vecí, ktoré nemôžeš kontrolovať

Keď tvoj život vyzerá ako chaos, často zistíme, že veci okolo nás nejdú tak ako chceme. Môžu to byť malé veci ako neporiadok v kuchyni alebo veľké veci ako sú nefungujúce vzťahy či nesplatené účty. Začni tým, že sa budeš snažiť zistiť, kde sa to všetko pokazilo. Spíš si všetko, čo ťa trápi.

Ak si to spíšeš, budeš sa môcť lepšie pozrieť na svoj chaotický život. Niekedy musíme problémy vidieť napísané na papieri vlastnými slovami. Akonáhle to urobíš, zistíš, že väčšinu veci nemôžeš kontrolovať. Tieto veci podčiarkni a potom sa ich pusti.

Je úplne v poriadku mať na zozname veci, ktoré sú mimo našej kontroly, ako aj problémy, ktoré vlastne problémami ani nie sú. Ľudia potrebujú problémy, ale musíme byť schopní ich vyriešiť.

Mark Manson to vysvetľuje takto: 

“Problémy sú v živote konštantné. Keď vyriešite svoj zdravotný problém tým, že si kúpite členstvo v posilovni, vytvoríte nové problémy, napríklad budete musieť vstávať skoro, aby ste sa dostavili do posilovne načas, potom sa osprchovali a prezliekli, aby ste stihli prísť na čas do práce. Keď vyriešite nedostatok stráveného času s vašou druhou polovičkou a určite si stredu ako deň len pre seba, príde ďalší problém v podobe či máte dostatok peňazí na večeru či iný program…”

Problémy sú konštantné v každom ľudskom živote. Ale prestaň vytvárať problémy, ktoré ani neexistujú…

Nestrať sa vo fantázii

Keď tvoj život začína vyzerať ako chaos, je to preto, že si sa pohyboval vpred príliš rýchlo. No máš pocit, že stále stojíš na tom istom mieste. Myslel si si, že ak by si šiel ešte týždeň, mesiac alebo dokonca rok, dostal by si sa “tam”. Nie si si istý kam, ale povedal si si, že to miesto budeš poznať, keď sa tam dostaneš.

Potom sa jedného dňa zobudíš a všetky problémy tam stále sú. Magické riešenie, o ktorom si si myslel, že ťa dostane zo všetkých negatívnych vecí v tvojom živote, bola len rozprávka.

Radi by sme idealizovali myšlienku niekoľkých dobrých vecí v živote, ktoré sme videli vo filme – dokonalá práca, dokonalý partner… Myslieť si, že jedna skvelá vec odstráni všetky tie zlé, je blud. Namiesto toho, aby si hľadal rýchle riešenie, prijmi utrpenie.

 

 

 

Nikola
Volám sa Nikola a na projekte MYSLI INAK mám na starosti spravovanie sociálnych sietí, hľadanie citátov a taktiež som spoluzakladateľkou projektu. Milujem cestovanie, filmy, seriály, rada počúvam hudbu a zbožňujem anglický jazyk.

Pridaj komentár