#BLOG Toronto!

Vitajte pri novom blogu. Tentokrát sa pozrieme do najväčšieho mesta Kanady, Toronta, kde som strávil mesiac svojho leta. Poďte sa so mnou pozrieť na najväčšie zaujímavosti a atrakcie tejto metropoly! Leto máme už dávno za nami, a tak nám neostáva nič iné ako si ho pripomenúť v týchto riadkoch.

Takže poďme na to!

S kamarátom sme prileteli priamo z Budapešti, za približne 9 hodín. Spiatočná letenka nás vyšla na 550€, čo bola za takúto cestu celkom prijateľná cena. Takže, po prílete sme sa ubytovali u známeho na byte a začali riešiť čo ďalej. Samozrejme sme nemali naplánované nič, a tak sme boli radi, že nám náš Kanadský známy oznámil, že hneď na druhý deň cestujeme do Ottawy. Ale o tomto meste si povieme nabudúce, v ďalšej časti #BLOGU.

Cestou z letiska som si všimol krásne basketbalové ihrisko, ktoré sme hneď po nasťahovaní išli otestovať. Miestami bolo komické sledovať pohľady miestnych hráčov, predsa len my nie sme basketbalisti. Časom sa však ukázalo, že na tom nie sme tak zle, pretože sme si s nimi vedeli zahrať super basketbal. Toto ihrisko bolo nesmierne fotogenické pretože ponúkalo výhľad na CN tower, niečo také som zatiaľ videl len na Instagrame @hypebeastcourt.

Takže preskočme pár dni dopredu, nechcem vás zaťažovať presným denníkom, a tak vám v ďalších riadkoch predstavím len to NAJ z Toronta. Pokiaľ chcete pobehať takéto mesto, tak budete musieť počítať s ticketmi na atrakcie. Tu to majú vyriešené takzvaným citypassom, ktorý obsahuje viac menej všetky zaujímavé múzea a atrakcie mesta. Pass nás stál 80 kanadských dolárov, čo je cca, no vypočítajte si to sami, už je veľa hodín. 1€= 1,4 dolára.

Destilery districk

Prvé miesto, ktoré navštívime je Destilery districk. Ide o starú, pôvodnú štvrť, pri ktorej sme bývali. Je to jedna z atrakcií, a to práve pre svoje pôvodné tehlové budovy, a starý výzor mesta. Tento district je chránený a nesmie sa do neho zasahovať, čo je v Toronte pri rýchlej výstavbe mrakodrapov unikát.

Hokejová sieň slávy

Poďme ďalej. Ako správny hokejový fanúšik som samozrejme nemohol obísť hokejovú Hall of fame. Bolo fajn prečítať si niečo o Slovensku, a našich rodákoch, ktorí patria nielen medzi legendy nášho hokeja, ale aj toho svetového. Takže prehliadka bola zaujímavá, majú tam aj 3D kino, ktoré je v skratke len kino.
Najviac sme sa zabavili na trenažéri strieľania (puku na bránku), kde som si otestoval svoje mladícke hokejové “skills”. Ešte na moju obranu, hokejku som nedržal zopár rokov. Na koniec prehliadky sme sa samozrejme odfotili so Stanley cupom a minuli kopec peňazí vo fanshope. Tam som si kúpil nejaké suveníry pre blízkych. Mne sa ušlo Crosbyho 87mička.

Najvyššia budova na svete?

Paríž má Eifelovku, NYC sochu slobody, Bratislava, ehm, Hlavnú stanicu? No a Toronto má CN tower! Bola 32 rokov najvyššou stavbou sveta, až do roku 2007 kedy ju prekonala Burdž Dubaj. Ide o jednoliatu železobetónovú stavbu. Takže pár faktov máme za nami, samozrejme, že som vykradol wikipédiu, lebo pre mňa sú toto nezapamätateľné informácie. Predpokladám, že každý fanúšik Drakea túto stavbu pozná, pretože práve to je tá budova z albumu Views. Ak ti toto meno nič nehovorí tak sa netráp.

Bol krásny letný deň, a tak ako v New Yorku, aj tu sme si užili krásny výhľad na okolité mesto, torontský downtown a samozrejme Ontarijske jazero, ktoré je také veľké, že rozlohou pripomína more.  Mojím najväčším zážitkom bolo asi sedieť na zemi, teda na tvrdenom skle, kde som mal pod zadkom viac ako 400 metrov ničoty. Vtedy som sa ešte výšok nebál, zlom nastal už o pár týždňov neskôr, pri návšteve Wonderlandu… Ale to sa už dozviete v ďalšom #BLOGU.


Je neuveriteľné, čo všetko sa môže odohrávať pod jednou strechou

Niekedy počas prvého ťýždňa sme sa vybrali do Air Canada centre. Je to domovský stánok NBA tímu Toronto Raptors, a NHL tímu Toronto Maple leaps. Kapacita je niečo pod 20 000 miest. My sme túto arénu navštívili pri príležitosti koncertu Gorrilaz, ktorí tu mali jednu zo zastávok svojej Humanz world tour. Vstupné sme zaplatili asi 20 dolárov, ale miesta sme mali len na sedenie. Aréna bola plná, o čom sa môžete presvedčiť nižšie. Aj keď sme neboli priamo pod stageom, tak sme si odniesli super zážitok. Myslím, že som nebol sám, kto mal pri pohľade na toto zimomriavky.

Kanada je predsa hokejový národ, ale…

Jeden večer sme sa vybrali na bejzablový zápas miestneho tímu Blue Jays. Tento tím má sídlo v Rogers Centre. Štadión má kapacitu cca 55 tisíc miest a zaťahovaciu strechu. Prvýkrát v živote som navštívil takýto veľký športový stánok, a musím povedať, že už po prvom príchode na tribúnu som bol očarený. Sedadlá sme mali na hornej tribúne, (áno kvôli tomu, že boli lacné), ale zároveň z nich bol skvelý výhľad na hru. Pri našej druhej návšteve sme preto vybrali podobné miestenky. Skvelý výhľad, a v pozadí CN tower, ktorá vytvárala s okolitými budovami skvelú scenériu. Však presvedčte sa nižšie.

Vojenská pevnosť

Cassa loma (v angličtne Hill house) bolo krásna pamiatka, ale pre nás sklamaním. My sme zvyknutí na veľké pánske sídla, ako napríklad Bojnický zámok alebo na naše stredoveké hrady. Toto je “len” niečo málo cez 100 rokov stará vojenská pevnosť. Týmto samozrejme nechcem Kanade nič vyčítať. Ale ale ale nebolo to také pekné ako sme čakali. Každopádne, výlet a cesta ku tejto pamiatke bola takmer super. Ako všade v Toronte, aj tam sme išli na bicykloch. Trvalo nám to niečo vyše pol hodinu, v teplom počasí. Cestou tam som vyslovene trpel. A viete čo robí Slovák, keď trpí…  Samozrejme som vtedy ešte nevedel čo Cassa loma v angličtine znamená, inak by som riešil cestu inak. Môj bicykel bol snáď najhorší v meste a neznášal som ho. Mal len jeden prevod, čiže niekedy ho bolo energeticky úspornejšie už  do miernejšieho kopca tlačiť. Každopádne okolie pevnosti bolo krásne a mal som chuť sa tam hneď presťahovať.

Na záver by som sa ešte raz poďakoval môjmu spolupútnikovi Matúšovi, bez ktorého by som sám nikam nešiel. Áno, možno som síce sem tam neumyl riad, ale hádam si sa cez to už preniesol. Keby sa v Kandade hecneme, tak by sme vtedy boli schopní napísať peknú knižku o ponorkovej chorobe. Ale to len občas, inak sme zažili kopec pekných vecí, o ktorých sa možno ešte dozviete…
Toto bolo všetko z Toronta a samozrejme, ak ste nevideli predchádzajúce časti, tak šup dole klikajte na odkazy.

Pre dnešný #BLOG je to všetko, čaute!

 

Zdravím. Som mladý chalan, ktorého baví spoznávať nové veci a miesta. Na projekte MYSLI INAK sa budem venovať prevažne blogu.

Pridaj komentár