Ako zvládnuť strach?

Strach nás sleduje, strach nás kontroluje, strach je všetko, čo si myslíme. Strach s nami spí, raňajkuje, obeduje, večeria, strach nás obklopuje. Strach je všade. Môže byť zastavený. Môžeme ho odohnať. Strach je len emócia, ktorú dokážeš zastaviť. Ako ho zvládnuť, čo robiť a čo radšej nerobiť?

Neboj sa

Zajtra máš veľký test. Zápočet, ktorý musíš dať. Ideš na pohovor do novej práce. Dostal si telefonát, že sa niekto potrebuje vážne porozprávať. Často sa my, ľudia, bojíme toho, čo príde. Bojíme sa zmeny, straty, nových veci, nových povinností, budúcnosti. Sme už zvyknutí na zabehnuté veci a máme radi komfortnú zónu. Zónu, kde sa nič nemení. Všetko je fádne a nič tu nerastie. A preto sa bojíme, čo bude ďalej. Ale s týmto strachom sa dá niečo robiť.

Priprav sa na to… 

Máš strach zo skúšky? Priprav sa poriadne a nemusíš sa báť, že to pokašleš. Veď keď si sa poriadne pripravoval, nemôže to byť až také zlé. Je pravda, že učitelia vedia byť riadne zákerní, ale veď šťastie praje pripraveným. Áno, je to ťažké sa poriadne pripraviť na skúšku, ale povedzme si, že čo nie je v živote ťažké? Ak tomu budeš venovať dostatok času, tak to určite zvládneš. Iba žeby nie.

Zamestnaj myseľ 

Ak sa budeš strachovať o to, čo príde, nič ti to nepomôže v tvojej situácii. Príde to tak či tak. Svojimi obavami to nezmeníš. Ale môžeš sa na to pripraviť svojimi skutkami. Skús so sebou niečo spraviť. Rob veci, ktoré si už dlho plánoval spraviť alebo len proste niečo rob. Rob veci, ktoré ti zabránia v tom, aby si rozmýšľal nad tým, čo sa bude v budúcnosti diať. Áno, je to dosť ťažké. Aj ja som často lenivý, ale s určitým tréningom sa dá dosiahnuť veľa.

Vzchop sa!

Nebuď slabý a nesprávaj sa ako malé dieťa, ktoré si domýšľa katastrofické scenáre a preto sa ani do niektorých vecí nepúšťa. Postav sa na nohy a zober všetky následky do svojich rúk. Prestaň sa obávať a rozhodni sa konať ako dospelý človek. Neboj sa niečoho, čo má prísť, že ako to dopadne. Je to zbytočné sa o niečo strachovať, čo v podstate nedokážeš zmeniť. Príde to a je už len na tebe, či cez to prejdeš ako víťaz alebo ako porazený.

Michal
Ahoj. Som Michal. Mám 19 rokov. Medzi moje záľuby patrí šport a zábava. Snažím sa životom prejsť efektívne. Nie je to ľahké. Môj životný quote: “Nie je to o čase. Je to o prioritách.”

Pridaj komentár