Ako žiť bez stresu #2

Stresové situácie sú našim nepriateľom. Oberajú nás o energiu, naše duševné aj fyzické zdravie takisto kvôli nim môže klesať. Veď si len spomeň kedy a kde si naposledy zažil pocit neistoty alebo si tušil niečo zlé, čo by sa mohlo stať. Možno v škole, možno doma a možno si si tento pocit navodil úplne zbytočne a mohol si ho jednoducho vyriešiť.  Stres môže byť aj motivátorom. Dokáže nám napovedať, v akej situácií ako zareagovať. Je to skrátka mechanizmus, ktorý keď sa začne spúšťať v krátkych intervaloch a príliš ľahko, kedy na nás môže pôsobiť viacero „stresov“ naraz, ako bolo už spomenuté, dokážeme si tak podkopať svoje zdravie, čo je pre naše každodenné fungovanie rozhodne škodlivé. Ako s týmto našim protivníkom bojovať? Prečítaj si druhú časť tejto série. 😉

Častejšie sa pohybuj

Pravidelné cvičenie ti prinesie úbytok stresu a zlepšenie zdravia. To isté môže platiť aj pri chôdzi. Pokiaľ to máš do práce či školy 15 minút pešo asi vieš čo ti chcem práve zdeliť. Na auto, taxík či MHD ani nepomysli. Aj 10 minútová chôdza môže byť pre teba prospešná rovnako ako 45 minútový tréning v porazení stavu úzkosti.

Častejšie sa smej

Smiech – uvoľňuje endorfíny, ktoré zlepšujú náladu a imunitu, rovnako tak znižuje hladinu stresových hormónov kortizolu a epinefrínu. Takže na svet sa nemrač, ale usmievaj. 😉 Zdravie sa ti odvďačí a okolie z tvojej usmievavej nálady bude taktiež čerpať energiu.  Ber to ako takú reťazovú reakciu.

Častejšie chodievaj do prírody

Nech sa cítime akokoľvek, starý známy fakt je, že príroda na nás skutočne dokáže pôsobiť ako dobré antidepresívum. Vôňa prírody a čerstvý vzduch majú na teba utišujúci účinok. A keď si to všetko premietneš v hlave, táto „služba“ je pre teba úplne zadarmo. Bol by hriech ju nevyužiť, však?

Častejšie sa zaujímaj o umenie

… o umenie akéhokoľvek druhu, aby sme sa porozumeli správne. 😉 Ak má na teba dobrý vplyv hudba, tak sa zameraj na ňu. Ak sa zaujímaš o maľbu, zober sa do galérie a nasávaj čaro diel od umelcov. Nenazdáš sa a o niekoľko minút ani len nebudeš vedieť, že ťa niečo trápilo alebo si bol pre niečo nervózny.

Zuzka
Volám sa Zuzka a medzi moje obľúbené aktivity patrí fotografovanie, maľovanie a handmade tvorba.

Pridaj komentár