Ako prekonať strach? #XSWarriors

Ako prekonať strach? Uff… máme tu pondelok, začína školský rok, cesty sa plnia o niečo väčšími kolónami a nás jednoznačne čakajú nové výzvy. Prečo začínam tento článok slovom “uff”? Nie len, že si myslím, že toto je slovo, ktoré dnes po zobudení povedalo veľmi veľa ľudí. Čaká ma totiž rozoberanie jednej veľmi náročnej témy. Dnes sa budeme rozprávať o tom, ako a prečo vlastne prekonať svoj strach, zbaviť sa bezsenných nocí a vyjsť za hranicu komfortnej zóny. A samozrejme, ako nedovoliť strachu, aby vás pripravil o tie najkrajšie dni a zážitky.

Prečo máme strach?

Čo ten večne omieľaný strach vlastne je? Je naozaj tak zlý? V prvom rade si uvedomme, že strach aj napriek tomu, že nás istým spôsobom obmedzuje, môže byť naopak aj našim hnacím motorom. Práve strach je často tá nastavená latka, ktorú musíme preskočiť, aby sme sa dostali do ďalšieho levelu. Strach je pocit, ktorý vzniká z rôznych dôvodov. Z traumatického zážitku, nepríjemnej spomienky, trápnej situácie alebo niečoho, čo zatiaľ nepoznáme a je tam riziko, že by to nemuselo dopadnúť podľa našich predstáv. Mali by sme si vtedy, ak pociťujeme strach z rizika, z neznámeho uvedomiť, že 99% vecí, ktorých sa bojíme, sa nikdy nestane.

Ako prekonať strach?

Hovorí sa, že človek sa najrýchlejšie naučí plávať vtedy, ak je hodený do vody. Preto poriadne zatni zuby, povedz si, že musíš a skoč! Znie to veľmi otrepane, ale zaručene to funguje. Ak si prinútený “do niečoho sa vrhnúť”, nemáš čas myslieť na to, že sa bojíš. Ale ak niečo doslova musíš, nemáš tu možnosť a hlavne čas, sa báť. Ja som mal napríklad veľmi dlho rešpekt pred šoférovaním. Vždy ak som mal možnosť voľby, radšej som sa tomu vyhol. Na začiatku tohto roka som si povedal, že musím jazdiť bez ohľadu na počasie, svetelné podmienky, konšteláciu hviezd a podobne. Ak spravím nejakú chybu, poučím sa a nabudúce sa jej budem vyvarovať. Teraz mi šoférovanie nerobí žiadny problém, milujem ho a už si ani neuvedomujem, že sa niekedy bál jazdiť.

Strach z neznámeho je prirodzený

Každý má strach alebo lepšie povedané, rešpekt pred tým, čo ešte nepozná, alebo nikdy predtým nerobil. Väčšinou sa z toho, pred čím máme najväčší rešpekt, stane naša najväčšia vášeň. Takže ponaučenie pre dnes? Ak sa dá s tvojim strachom bojovať, bojuj tým spôsobom, že sa hodíš do vody a naučíš sa plávať. A ak sa s ním naozaj bojovať nedá, keď ide napríklad o nejakú psychickú záležitosť, mysli na to, že 99% vecí, ktorých sa bojíme, sa nikdy nestane. Preto sa nepoddávajme strachu. Prečo by sme mali žiť ako bojkovia, kvôli veciam, ktoré existujú len ako záťaž našej mysle, ak si môžeme užívať realitu naplno?

Tento článok vznikol v spolupráci s projektom XS Warriors.

Dávid
Volám sa Dávid, mám 21 rokov a rozhodol som sa, že zavesím vysokú školu na klinec a začnem naplno pracovať, a následovať svoje sny. 🙂 Venujem sa písaniu, marketingu, biznisu, foteniu a grafike. Som zakladateľom projektu MYSLI INAK.

Pridaj komentár