Vianočné tradície vo svete

Vianoce, ako ich dnes poznáme, sú viktoriánskym vynálezom 60. rokoch minulého storočia. Vianoce sú pravdepodobne najväčším sviatkom aké slávime. Sú produktom stoviek rokov svetských a náboženských tradícii z celého sveta. Aký je pôvod tradícii vo svete?

Švédsko: “God Jul!”

Väčšina ľudí v škandinávskych krajinách oslavuje 13.decembra sv. Luciu. Oslavy sv. Lucie sa začali vo Švédsku, ale v polovici 19. storočia sa rozšírili do Dánska a Fínska. V týchto krajinách sa tento sviatok považuje za začiatok Vianoc, niekedy označované ako “malá Yule”. Tradíciou je, že najstaršia dcéra v rodine sa ráno skoro prebudí a zobudí každého člena rodina, oblečená v dlhých bielych šatách s červeným krídlom a s korunou na hlave s 9 zapálenými sviečkami. Počas tohto dňa ju oslovujú “Lussi” alebo “Lussibruden” (Lucy nevesta). Rodina potom raňajkuje v miestnosti osvetlenej sviečkami.

Fínsko: “Hyvää Joulua!”

Počas Štedrého večera veľa Fínov navštevuje saunu. Rodiny sa spoločne stretnú a počúvajú vysielanie “Peace of Christmas” v národnom rádiu. Zvyčajne navštevujú hroby svojich blízkych.

Nórsko: “Gledelig Jul!”

Práve Nórsko je rodiskom Yule. Starovekí obyvatelia takto oslavovali návrat slnka pri zimnom slnovrate. Yule pochádza z nórskeho slova hweol, čo znamená koleso. Obyvatelia verili, že slnko je veľké ohnivé koleso, ktoré sa valí k zeme a potom od nej.

Nemecko: “Froehliche Weihnachten!”

Zdobenie zelených stromov bolo vždy súčasťou nemeckej tradície zimného slnovratu. Prvé zdobené vianočné stromčeky sa objavili v Štrasburgu a v Alsasku začiatkom 17. storočia. Po roku 1750 sa v ostatných častiach Nemecka začali objavovať vianočné stromčeky. Po roku 1771 ešte viac, keď Johann Wolfgang von Goethe navštívil Štrasburg a vianočný stromček spomenul v jeho románe The Suffering of Young Werther. V roku 1820, prví nemeckí prisťahovalci vyzdobili stromčeky v Pensylvánii. Neskôr, keď sa nemecký princ Albert oženil s kráľovnou Victoriou, predstavil v Anglicku tradíciu vianočného stromčeka. V roku 1848 prvé americké noviny napísali článok o vianočnom stromčeku a zvyky sa rozšírili do každého domu.

Anglicko: “Merry Christmas!”

Angličan John Calcott Horsley pomohol popularizovať tradíciu vianočných pozdravov, keď začal vyrábať malé kartičky s napísaným pozdravom koncom roka 1830. Pošty v Anglicku a USA vyrobili takéto karty v priebehu jednej noci.

V Amerike a Anglicku deti zavesia na Štedrý deň čižmičky v blízkosti krbu a v noci dúfajú, že si tam ráno nájdu sladkosti. Táto tradícia sa viaže na legendu o svätom Mikulášovi. Jedna legenda hovorí o troch chudobných sestrách, ktoré nemohli mať svadbu, pretože nemali peniaze na veno. Aby sa uchránili pred otcom, ktorý ich chcel predať, sv. Nick nechal každej sestre ako darček zlaté mince. Jeden zišiel po komíne a pristál v topánkach, ktoré boli zavesené na krbe a iný šiel cez okno a pristál v pančuchách, ktoré boli zavesené pri ohni, aby sa vysušili.

Francúzsko: “Joyeux Noël!”

Vo Francúzsku sa Vianoce nazývajú Noel. Pochádza to z francúzskeho výrazu les bonnes nouvelles, čo znamená “dobrá správa” a odkazuje na evanjelium.

Grécko: “Kala Christouyenna!”

V Grécku mnohí ľudia veria v kallikantzaroi, škriatkov, ktorí spôsobujú nešťastie počas Vianoc v priebehu 12 dní. Darčeky si vymieňajú 1. januára na deň sv. Bazila. 

Nikola
Volám sa Nikola a na projekte MYSLI INAK mám na starosti spravovanie sociálnych sietí, hľadanie citátov a taktiež som spoluzakladateľkou projektu. Milujem cestovanie, filmy, seriály, rada počúvam hudbu a zbožňujem anglický jazyk.

Pridaj komentár