4 zaujímavé spôsoby, ako si privyrobiť na internete

Koľko článkov o zarábaní on-line ste už videli? Desiatky? Stovky? Pravdepodobne veľa. To je ten problém, pretože mnoho z nich je napríklad len o tom, aby ste sa prihlásili na rôzne semináre, webináre, školenia alebo nejaké iné blbosti. Práve toto je dôvod, že on-line “zarábanie” má zlú povesť. Ale je možné, aby ste na internete našli aj normálny spôsob ako si zarobiť? Určite áno! Existujú aj legitímne spôsoby, ako zarobiť peniaze on-line. Problém je v tom, že skutočné spôsoby, ako zarobiť peniaze, nie sú len klikni tu a tu, ale je v tom aj troška práce. V tomto článku, vám ukážem pár spôsobov, ako si môžete privyrobiť na internete. Ktorý spôsob si vyberiete, to je už na vás.

Väčšina z nich vyžaduje počítač a trošku viac práce, niekedy aj viac času. Ale ak si naozaj chcete privyrobiť, tak práca z domu môže byť práve pre vás. Zarábať na internete nie je tak jednoduché. Veľké množstvo ľudí chce zarobiť rýchlo a bez veľkých investícií.

Úvod

Takže niečo na úvod… vzhľadom na to, že hovoríme o legitímnych spôsoboch, musia byť … no, legitímne. Mnohé z týchto možností sú normálne úlohy, ktoré budete musieť splniť, aby sa dostavil výsledok. Vyžadujú tiež skutočnú prácu. Najprv spomeniem pár tipov, ktoré budú pre vás dôležité.

 • Ber to vážne. Áno, uchádzaš sa o on-line prácu. Áno, môžeš to robiť v spodnom prádle, ale to neznamená, že to nie je “skutočná práca”. Nie si jediný, kto chce pracovať v spodnom prádle. Čo tým chcem povedať? No to, že online konkurencia je väčšia ako v normálnom svete.
 • Buď profesionálny. Čo to znamená? No ak napríklad niekomu napíšeš e-mail, tak by to nemalo vyzerať napríklad ako “Nazdar, čo potrebuješ ?” Na internete taktiež platia pravidlá slušného správania. Treba písať v celých vetách a hlavná je aj správna gramatika. Samozrejme, že tam budú výnimky, ale aj s výnimkami, je nutné udržiavať profesionálny prístup.
 • Daj niečo, ale nie všetko. Fotografické portfólio, či odkazy na svoju prácu, daj zákazníkom dostatok príkladov získať predstavu o tvojej práci, ale nie toľko, že ani nebudú vedieť kde začať. A keď už sme pri tom, daj im aj niektoré zo základných informácií o tebe, ale nie tvoj životný príbeh.
 • Všetko si skontroluj. Uisti sa, že všetko, čo pošleš do spoločnosti, je správne. Či už je to e-mail alebo tvoje fotky, alebo hocičo iné. Skontroluj si gramatiku a výber slov, to je dôležité najmä pokiaľ ide o lepšie spoločnosti.
 • Ukáž v čom si dobrý. Jednoducho povedané, rob to, čo chceš a na čo máš talent. Si dobrý grafik? Tak začni robiť plagáty, letáky, vizitky. Musí to byť niečo, čo ťa bude zároveň aj baviť.

1. Predaj svoje veci

Od chvíle, kedy sa zrodila myšlienka na on-line zarábanie, tak aukcie vstúpili do existencie. Stále existujú nejaké spôsoby, ako zarobiť peniaze tým, že predávaš on-line, či už budeš predávať, čo už máš doma, teda nejaké veci, ktoré nepotrebuješ alebo lacno nakúpiš nejaký tovar a predáš ho drahšie. Než začneme, tu je niekoľko všeobecných tipov pri predaji čohokoľvek online.

 • PayPal účet. Ak nemáš PayPal účet, sprav si ho. Je to základ podnikania na internete, pretože sa tam dajú posielať peniaze medzinárodne, bez akýchkoľvek poplatkov a stačí ti k tomu iba kreditná karta. Je to štandard v on-line obchodoch pri obdržaní platby a vyplácaní ostatných.
 • Kvalitné snímky. Niektoré z nižšie uvedených možností nevyžadujú, aby si mal nejaké fotky, ale pre ostatné uistiti sa, že budeš mať jasnú predstavu, čo robí tvoj produkt odlišným od ostatných. Ak sa chystáš niečo predávať vo veľkom, tak určite to musíš mať perfektne nafotené. Čo by si si skôr kúpil, ak by si videl rovnaké produkty za rovnakú cenu na nejakej stránke vedľa seba, ale s rôznymi fotkami, teda na jednej by bolo kvalitné foto a na druhej zase nejaké obyčajné “I don t care about photos”.
 • Buď úprimný. Ak predávaš použité predmety, buď úprimný a napíš o každej preliačine, škrabancoch, vade, atď .. Tým sa vyriešia mnohé problémy, ktoré by mohli nastať a to sa odrazí na tvojom hodnotení.
 • Rob dobrý obchod. Prosté a jednoduché. Či už predávaš vo veľkom alebo len občas. Chceš, aby si mal tie najlepšie recenzie a tým si spravíť dobré meno. Reaguj na otázky, obavy a sťažnosti.

Podľa týchto pokynov a rád sa ti bude dariť. Ak budeš pripravený začať predávať, tu je pár obchodov:

 1. Bazoš – klasika, slovenský portál na inzerciu, ak máš nejaké nepotrebné veci tak to je to pravé no určite nie na nejaký väčší “biznis”
 2. Amazon – Už si počul o FBA? To je skratka pre “Fullfiled by Amazon” a je to stále dosť populárne. V podstate si kúpite výrobky alebo vyrobíte…(o tomto by sa dalo písať vo veľkom…na internete je mnoho článkov ako si vyrobiť vlastný produkt a predávať na Amazone) a dopravíte ich do Amazon skladu. Keď sa vaše výrobky predajú, Amazon ich zabalí, a vyexpeduje k tomu, kto si váš výrobok kúpil. Myslím, že za to chcú len nejakých 15% z ceny jedného výrobku. Teda vy len sedíte a nič nerobíte a výrobky sa vám predávajú. Existujú ľudia, čo to robia na plný úväzok a žijú len z FBA, zatiaľ čo iní pracujú len pre nejaké peniaze navyše. Nabudúce sa môžem zamerať len na túto možnosť a rozpísať o tomto viac. Sám uvažujem o tomto biznise a tak som už prečítal mnoho e-bookov.
 3. eBay – Veľmi podobné ako Amazon. Tiež je tam možnosť spolupráce ako pri Amazone no nie je to také výhodne ako pri Amazone.
 4. Facebook – Áno, vidíš dobre. Facebook neslúži len na chatovanie. Môžete jednoducho vyhľadávať swapové obchody vo vašej oblasti a požiadať o vstup do skupiny. Ak nájdeš nejakú skupinu, tak môžeš napísať opis s cenou a poslať to. Alebo dáš ponuku do statusu a môžeš predávať tvojim známym.

2. Blogovanie

Hej, pozri, článok o zarábaní peňazí na internete v ktorom nie je zmienka o blogovaní. Fajn, tu to je. Je to legitímny spôsob, ako zarobiť peniaze. Dá sa povedať, že je to najzábavnejšia cesta na tomto zozname. Takže poďme hovoriť o zarábaní peňazí blogovaním a čo to vlastne znamená.

Blogovanie je niečo, čo si vyžaduje trpezlivosť, vytrvalosť a disciplínu. Môže to trvať veľmi dlho, než sa dostaví nejaký výsledok v podobe peňazí. Veľa blogerov sa snaží najprv budovať svoj blog a to aj niekoľko mesiacov či rokov. Niektorí ľudia tvrdia, že môžete zarobiť peniaze blogovaním a nemusíte do toho vložiť veľa času…no z časti majú pravdu. Budete potrebovať ale veľkú návštevnosť webových stránok a to tiež chvíľu trvá. Akonáhle dosiahnete tento bod, tu sú základné spôsoby, ako speňažiť svoj blog, projekt, web, či už je to čokoľvek a začať zarábať:

 1. Reklama – Stará škola…a zároveň jeden z najlepších spôsobov ako zarobiť na webe. Môžete predávať reklamné spoty priamo na svojich stránkach alebo to môžete skúsiť so spoločnosťou ako je Google a ich službou AdSense. V podstate vám platia za každý jeden klik na reklamu umiestnenú na vašom webe. Pohybuje sa to okolo nejakých 0,05€ a vyššie. Či tak alebo onak, z reklamy nebudete vidieť veľa peňazí, ak váš web nemá dobrú návštevnosť od 1000+ ľudí za deň.
 2. Partnerstvo Existuje veľa Affiliate sietí ako sú FlexOffers a CJ affiliate, ktoré vám umožnia propagovať výrobky a služby iných ľudí. Vy jednoducho dáte odkaz alebo banner na svoju stránku a potom dostanete percento z toho, keď niekto klikne na ten banner a kúpi výrobok/službu. Toto je tiež efektívny spôsob ako zarobiť peniaze, samozrejme znova platí, že musíte mať návštevnosť. A nikto nepovedal, že sa to nemôže kombinovať s reklamou 🙂 …
 3. Produkty – Môžete si vytvoriť svoj vlastný výrobok vo forme e-booku alebo počítačového softvéru. Potom by ste teda mohli používať svoj blog ako propagačný nástroj, to znamená, že prinútite ľudí, aby kúpili váš produkt. No tento spôsob je náročný, pretože budete musieť vytvoriť niečo, čo nikto nemá, niečo jedinečné.
 4. Videá – Mnohí ľudia zarábajú peniaze tým, že nahrajú videá na YouTube. Uvediem príklad…ak poznáte Evana z EvanTube je to v podstate ešte “kid” a zarobil tisíce tým, že vytvára recenzie na produkty, ktoré ostatné deti v jeho veku používajú. Ďalší príklad slovenský YouTuber Gogo, kto by ho nepoznal. Nie je ľahké sa dostať do povedomia ľudí, no akonáhle sa vám to podarí, tak máte po problémoch. Veľa YouTuberov sa tomuto venuje naplno, bez akejkoľvek nutnosti mať nejakú inú prácu.

3. Zarábanie svojou šikovnosťou

O čom to hovorím? Existuje celý rad webových stránok, ktoré vám budú platiť za rôzne veci ako je nakupovanie, dotazníky, kódovanie alebo tvorba grafiky. Tieto stránky z vás neurobia milionára, ale sú to skvelé spôsoby, ako si privyrobiť.

Tu je zoznam zaujímavých stránok :

Fiverr – Je to web, kde môžete ponúknuť svoje služby alebo si niečo “objednať”. Ak si napríklad grafik a chceš ponúknuť svoje služby za $10/hodinu, jednoducho to spravíš. A ľudia, ktorí budú potrebovať s niečim pomôcť, tak si ťa objednajú.
Jaspravim.skNiečo ako Fiverr, ale slovenská verzia. Veľmi dobrý spôsob ako si privyrobiť, ktorý sám využívam a ponúkam grafické služby. Funguje to tak, že dáte inzerát a ľudia si vás vyhľadajú, a objednajú. Teda ak niekto potrebuje napríklad logo, tak si zadá tvorba loga. Nájde mu to môj inzerát a vidí, že za tvorbu loga tam mám napr. 20€. Objedná si to a pošle mi všetky podrobnosti a ja už postupujem podľa inštrukcií.

https://s7.postimg.org/6ygrha1h7/Untitled_1.jpg

UserTesting – táto stránka vám zaplatí $10 za testovanie webových stránok. Zvyčajne to trvá asi 15 až 20 minút. Účelom je pre majiteľa webovej stránky zistiť, čo užívateľa zaujme a čo by mal zmeniť.
Nakoduj.to – Stránka podobná ako Jaspravím, ale táto sa venuje výhradne kódovaniu web aplikácií, samotných webov alebo aplikácií na Android, iOS atď. Zvyčajne sa jedná o komplexnejšie úlohy a trochu zložitejšie zadania pre skúsenejších programátorov.
Swagbucks – Skvelé na zabíjanie času. Nezbohatnete, ale zarobíte pár dolárov. Ak máte čas navyše, tak namiesto surfovania po internete skúste toto.

4. Freelance písanie

“Freelance writing” je jedným z populárnejších spôsobov, ako zarobiť peniaze on-line. Mnoho freelancerov môže získať v priemere 20 centov za slovo. Ak je to kvalitné, tak aj 2x toľko !

Samozrejme, že to nejde len tak. Musíš budovať svoje portfólio a svoj životopis, bla bla bla. Ak máte záujem o písanie, som si istý, že to viete . Ak nemáte záujem písať, tak túto cestu vám neodporúčam len pre peniaze. Je na to potreba veľké množstvo času. Než sa rozhodnete začať oslovovať všetky tieto freelance spoločnosti, je potrebné mať už čo to na internete. Potrebujete blog. Alebo by ste mohli mať práve online portfólio. Dokonca aj profil na LinkedIn by mal stačiť. Ak máš predpoklady a baví ťa to, tak tú sú zdroje, ktoré ti pomôžu písať lepšie, rýchlejšie a presvedčivo.

Listverse – Listverse zaplatí 100$ za každý prijatý článok. Tento článok musí byť napísaný podľa zoznamu, ktorý dostanete, musí obsahovať najmenej 1500 slov a musí obsahovať aspoň 10 vecí, ktoré budete mať v zozname. Celkom ťažké nie?
TopTenz – TopTenz zaplatí $50, za každý prijatý článok. Opäť platí, že článok musí byť podľa zoznamu a musí mať najmenej 1500 slov, s niekoľkými výnimkami. U tejto stránky máte trochu vyššiu pravdepodobnosť získať šancu písať ako u Listverse.
International LivingInternational Living platí $75 za každý článok. Väčšinou hľadajú cestovateľské zážitky z krajín, ktoré ste navštívili. Pri tomto webe ide skôr o vaše zážitky a skúsenosti, ako o písanie.
iWriter – iWriter platí až $15 za každý článok. Zdá sa vám to málo? Možno. No niesu tak prísny ako ostatní vyššie a tiež vám umožnia vybrať presne to, čo chcete písať vy.

Samozrejme, existuje veľké množsto podobných stránok, no ďalšie už spomínať nebudem. Niet pochýb o tom, že môžete zarábať peniaze s písaním, ale je to dlhý proces. Akonáhle začnete budovať svoje portfólio a vaše články budú kvalitné, môžete zarobiť dosť peňazí. Ak nie ste skúsený spisovateľ, tak očakávajte, že to bude trošku trvať kým niečo dosiahnete.

Rád uvítam nejaké vaše postrehy, alebo názory a podobné skúsenosti. Vyjadri sa do komentárov 😉

Samuel Vaščák
Moje meno je Samuel Vaščák a momentálne študujem informatiku na Mendelovej univerzite v Brne. V čase písania tohoto textu mám 19 rokov. Rád sa venujem fotografovaniu a grafike, taktiež veľmi rád cestujem.
Je mi cťou, môcť sa s Vami stretnúť v tomto virtuálnom priestore.

Pridaj komentár