3 futbalové štadióny na svete, ktoré by si mal určite navštíviť

Zvučných mien, o ktoré sa môžeme v tomto športe opierať je nespočetné množstvo. Tak ako ich nájdeme v zahraničí, tak aj u nás doma na Slovensku. Veď sa len na chvíľku zamysli a určite do pár sekúnd ti napadne známa futbalová hviezda. Cristiano Ronaldo? Dúfam, že som sa trafila. A práve tento človek hral už snáď na každom veľkom štadióne sveta. O nasledujúcich troch si však odhalíme, akým spôsobom vznikli, akou kapacitou sa môžu pýšiť a aké vychytávky sa v nich nachádzajú.

ANGLICKO – Wembley Stadium

Doslova a do písmena, futbalová veľmoc. Anglicko je miestom, kde to futbalom jednoznačne žije. Veľké kluby, štadióny, kvalitní hráči. Posvietime si na druhý najväčší štadión v Európe a zároveň najväčší v ploche prekrytých sedadiel – futbalový štadión vo Wembley.

Verte či nie, ale za zrodom tejto mega stavby stojí toľko historicko – technických objavov, čo by ste si ani len zďaleka nepomysleli. Tak obrovská stavba, ktorá je založená v podstate na princípoch, ktoré sa učíme na fyzike v škole. Veď len masívny oblúk, ktorý sa týči nad západným Londýnom tohto štadiónu sa staval 4 týždne. Chcelo to veľkú dávku inteligencie, vymyslieť to tak, aby strechu nepodopierali stĺpy, ktoré by clonili divákom vo výhľade. Pri tomto druhu architektúry sa myslelo naozaj na všetko, od akustiky až po to, keď vás zavolá príroda. Neuveriteľných 2 618 záchodov. Už len dúfať, že po prvom polčase sa nebude chcieť všetkým 90 000 divákom ísť na toaletu počas pätnásť minútovej prestávky. Čo viac dodať. Svätyňa futbalového umenia ako sa patrí.

BARCELONA – Nou Camp

Ako sa im už zvykne hovoriť, Katalánci sa môžu pochváliť prvenstvom a to najväčším štadiónom na svete s kapacitou 99 354 miest. Povedzme si úprimne: Ktorý futbalový fanúšik by nechcel zažiť takýto „kotol“? Domácim klubom nie je samozrejme nik iný ako FC Barcelona. A štadión o pár dní bude oslavovať 60 rokov od svojho vzniku. Veľmi zaujímavou informáciou je, že hlavná postava, ktorá vzbudila správnosť rozhodnutia pre stavbu nového športového stánku v Barcelone, bol legendárny a jeden z najlepšie hrajúcich hráčov v FC Barcelona – Ladislav Kubala. Tu sa môžeme pochváliť aj my Slováci, pretože tento človek mal naše korene. Okrem toho však tomu pomohli aj tituly, ktoré si Barcelona vybojovala ešte pred príchodom samotného Kubalu.

PARÍŽ – „Park princov“

Nie,nie. Žiadnych princov tu nenájdete, ale svoje pomenovanie dostal podľa parku, kde v 18.storočí francúzska kráľovská rodina usporiadávala lovy. Tento štadión je momentálne futbalovou domovinou pre klub Paríž Saint-Germain, ktorý je situovaný v juhozápadnej časti. Zažil toho už tiež celkom dosť. Bol dejiskom Majstrovstiev Európy či pohára UEFA. Popýšiť sa môže tým, že patrí medzi štadióny s najlepšou akustikou.

Zdroj fotiek: oficiálne stránky futbalových štadiónov – Wembley Stadium, FC Barcelona, Paris Saint-Germain

Zuzka
Volám sa Zuzka a medzi moje obľúbené aktivity patrí fotografovanie, maľovanie a handmade tvorba.

Pridaj komentár