13 REASONS WHY: Stačí jedno slovo, aby si niekomu zničil život

“Hey! To je Hannah, Hannah Baker. Živá a v rádiu.
Ak to počúvaš, si jedným z dôvodov, prečo som mŕtva.”

Stredoškoláčka si vzala život. Všetci sú z toho celkom smutní. Ozdobujú jej školskú skrinku, zapájajú sa do povinného zármutkového poradenstva na riešenie tejto straty. Škola prostredníctvom mailu posiela rodičom správy a povzbudzuje ich, aby sa rozprávali so svojimi deťmi. Vyhľadaj pomoc, ak to tvoj študent potrebuje.

Ale koľkým žiakom na tom skutočne záležalo?

Nuž, Clay Jensen sa zaujímal. Hannah sa mu páčila. Miloval ju, možno. Pozerá sa na jej prázdnu stoličku, spomína pred jej školskou skrinkou a občas sa mu zdá, že ju vidí. Ako keby tu Hannah bola stále – smiala sa, hovorila.

Jedného dňa, keď sa Clay vráti domov zo školy, nájde pred svojimi dverami krabicu kaziet. Od svojho otca si požičia prehrávač, vloží jednu kazetu a stlačí “play”. Počuje Hannin hlas.

“Dúfam, že si pripravený, pretože ti poviem príbeh môjho života. Presnejšie, prečo môj život skončil. A ak tieto pásky počúvaš, si jedným z dôvodov prečo.” 

Hannah nahrala 7 kaziet predtým, než sa zabila. Zanechala správy na 13 stranách, každá strana bola venovaná osobe, ktorá zohrávala úlohu v jej smrti. Každý z týchto ľudí si musí vypočuť všetky pásky bez výnimiek. A ak to niekto odmietne, Hannah sľubuje, že príslušná nahratá správa bude odohratá pred väčším publikom. “Ste sledovaní,” varuje.

Hannah Baker môže byť mŕtva, ale stále má čo povedať. A pre tých, ktorí pásky dostávajú, to nie je ľahké počúvať. Hovoria tragický príbeh, ktorý je plný nespravodlivých povestí a omylov, povedali hrozné veci a malé gestá neboli nikdy vyslovené.

Len stlač PLAY

“Nevieš, čo sa deje v živote niekoho iného,” píše Jay Asher vo svojej knihe “13 Reasons Why”, príbeh, na ktorom je táto séria založená na Netflixe. “A keď sa zamiešaš do jednej časti niekoho života, nemiešaš sa len s tou časťou. Keď sa zmiešaš s jednou časťou, zmiešaš sa s ich celým životom. Všetko… ovplyvňuje všetko.” 

Je to hlboké a silné posolstvo. Veľký význam to má aj pre Selenu Gomez, ktorá sa 7 rokov snažila dostať túto knihu do televízie. “Ľudia – bez ohľadu na vek – tento príbeh môže s vami súvisieť,” povedala pre CNN. “Všetci si tým prešli a viac ako kedykoľvek predtým by sa o tom malo hovoriť dnes.”

Je to naozaj včasný príbeh, ktorý ťa ponorí do šikanovania, depresie a sociálnych problémov typickej strednej školy. Je to skutočné a nepríjemné. To nás privádza k nešťastnému paradoxu.

PÁSKY

13 Reasons Why sa točí okolo stredoškolákov, preto je táto kniha a seriál zameraný najmä na stredoškolské publikum. Podľa TV Parental Guidelines môže byť tento obsah nevhodný pre deti do 17 rokov. Stredoškoláci sa opíjajú, sex – skutočný alebo nie, dobrovoľný alebo nie – je tu veľa takýchto vecí. Obsah sa postupne graficky zvyšuje s ďalšími časťami. Vidíme sexuálne útoky a surové násilie. A nakoniec vidíme – v grafickom detaile – ako Hannah spácha samovraždu.

Asher a Selena by povedali, že to, čo vidíme v 13 Reasons Why, odráža stredoškolskú realitu. A úprimne, pravdepodobne majú pravdu. Myslím si, že tento seriál ponúka skutočne veľa veci na zamyslenie. 13 Reasons Why vyzýva divákov, aby skutočne skúmali svoje životy a ako s ľuďmi zaobchádzajú. Tí, ktorí sú oboznámení s problémom samovraždy, vedia, že to môže byť podivne a smutne “nákazlivé”. Ak niekto spácha v danej škole samovraždu, šance, aby sa o to pokúsil aj niekto iný sa zdvihnú. Prečo? Podľa psychológov existuje veľa potenciálnych faktorov. Ale v emocionálne nabitom svete dospievania sa môže samovražda považovať za romantiku. Môže to byť výkrik pozornosti. Môže to byť pomsta.

Po dopozeraní tohto seriálu si uvedomíš, ako veľmi je každá maličkosť, ktorú niekomu povieš dôležitá. Trvá jednu minútu, aby si niekomu zlepšil deň, no stačí jedno slovo, aby si niekomu zničil život.

Nikola
Volám sa Nikola a na projekte MYSLI INAK mám na starosti spravovanie sociálnych sietí, hľadanie citátov a taktiež som spoluzakladateľkou projektu. Milujem cestovanie, filmy, seriály, rada počúvam hudbu a zbožňujem anglický jazyk.

Pridaj komentár